Menu

Vyhledávání

Úspory energie s využitím indikátorů vytápění

Rádiový systém odečtu indikátorů vytápění v kombinaci s inteligentní regulační technologií

 

V jednom z minulých čísel Družstevního bydlení jsme informovali o úsporách vytápění s využitím rádiových indikátorů vytápění Techem ITN data III. Protože článek a další prezentace vzbudily velký zájem vlastníků a správců bytových domů, podíváme se na systém adapterm z hlediska praktických zkušeností.

Co je adapterm?

adapterm je inteligentní snížení spotřeby a snadná úspora energie. Systém adapterm zaručuje, že topný systém reguluje dodávku tepla na úroveň, která je skutečně potřeba. V průměru je dosahována úspora 10% a je tak zaručena velmi rychlá návratnost počáteční investice s následným profitem zákazníka. Dalším přínosem je možnost online odečtů, monitoring přístrojů a spotřeb a dalších služeb nabízených Techem Portálem.

 

Kde úspora vzniká?

Konvenčně regulované topné systémy se řídí především venkovní teplotou. Skutečná potřeba tepla uživatele bytu není zohledněna. To znamená, že topný systém často poskytuje více tepla, než je skutečně uživateli požadováno a výsledkem je zbytečně velká spotřeba energie. Řešením pro optimální dodávku tepla je adapterm. Základní informace pro systém adapterm poskytují rádiové indikátory vytápění Techem, které informují o aktuálních teplotách radiátorů. Z těchto údajů je pak vypočtena skutečná potřeba tepla pro budovu v daném okamžiku. Podle toho se postupně upravuje teplota topné vody dle skutečné poptávky na teplo v budově.  Snížením teploty přívodu současně dochází nejen k optimalizaci dodávky tepla dle potřeby obyvatel, ale také ke snížení provozních tepelných ztrát (v potrubí apod.).

 

Praktické zkušenosti

Systém adapterm má několik tisíc instalací v celé Evropě včetně ČR. Jeho funkčnost a úspornost je potvrzována prokazatelným snížením spotřeby tepelné energie a dosahovaná úspora nákladů přináší rychlou návratnost investice (v průměru 2 roky) a v dalších letech generuje zákazníkovi profit.

 

Kontakt:

Tomáš Hlíva, Techem, spol. s r. o.

www.adapterm.cz